Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Ładuję dane.
Może to potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, prosimy o cierpliwość
Moto Konfigurator Wybierz swój motocykl

Krótki przewodnik po motocyklowej odzieży przeciwdeszczowej.

2017-10-14
Krótki przewodnik po motocyklowej odzieży przeciwdeszczowej.

Ogromny wybór - na co się zdecydować?

Jeżeli sporo czasu spędzasz na motocyklu i chmury na niebie nie zniechęcają Cię do przejażdżki to koniecznie na wyposażeniu musisz mieć coś, co ochroni Cię przed deszczem. Każdy motocyklista wie, że w trasie można doświadczyć każdego możliwego deszczu. Cytując klasyka Foresta Gumpa ,"...małe kapuśniaczki i wielkie ulewy. Deszcz zacinający z boku i taki, co pada jakby z dołu w górę. Kurczę, nawet w nocy." Na rynku akcesoriów motocyklowych istnieje sporo produktów, których celem jest ochrona motocyklisty przed deszczem. Dzisiaj przedstawimy kilka ciekawych rozwiązań i wyjaśnimy, skąd się biorą tak różne ceny odzieży przeciwdeszczowej i czy warto inwestować? Zapraszamy na kolejny wpis z serii motoporadnika okiem sprzedawcy i motocyklisty.

Legendarne membrany w odzieży motocyklowej...

Ciekawym rozwiązaniem w ochronie przed deszczem jest zakup odzieży motocyklowej z membraną wodoodporną (o ich rodzajach będziemy jeszcze pisać). Warto zwrócić uwagę, że wśród kurtek i spodni motocyklowych możemy napotkać membranę, która jest całkowicie wypinana (w takich modelach jak: kultowy Revit Sand 3, Revit Defender, Modeka Tacoma, Rukka AirMan, Seca Stream II) lub  opcję z niewypinaną membraną (w takich modelach jak Revit Shield, Held ZorroSeca Ronin III) Które rozwiązanie wybrać? Nie da się ukryć, że praktyczniejsza w turystyce jest membrana wypinana - pozwala ona po wypięciu i schowaniu na skorzystanie z


Wybierzesz czarne czy fluo?

wydajnego systemu wentylacji w kurtce lub spodniach. Membrana jest formą izolacji przed wiatrem, więc wentylacja w kurtkach z niewypinaną membraną będzie zdecydowanie skromniejsza. Oba te rozwiązania przyniosą efekt, który nie każdy motocyklista zaakceptuje. Mianowicie po dłuższej jeździe w obfitym deszczu warstwa wierzchnia z materiału poliestrowego czy cordury po prostu przemoknie. Nasza kurtka będzie mokra i ciężka, nasze ciało natomiast zostanie ochronione przez membranę. Można ten efekt przełożyć w czasie stosując środki impregnujące i hydrofobowe lecz po intensywnym deszczu prędzej czy później kurtka będzie potrzebowała czasu na wyschnięcie. Istnieje jednak technologia, która zagwarantuje, że warstwa wierzchnia pozostanie sucha nawet w największej ulewie. Jest to laminat Goretex. Technologia stosowana przede wszystkim przez markę Rukka w takich modelach jak : Realer czy Energater. Rozwiązanie zdecydowanie warte swojej ceny, bardzo praktyczne i nie dające żadnej szansy ulewie.

Odzież przeciwdeszczowa...

W naszym sklepie odnajdziecie specjalny dział przeznaczony  tylko i wyłącznie na  wierzchnią odzież przeciwdeszczową. Szeroki asortyment może wprowadzić w lekkie zakłopotanie ale spokojnie, zaraz podpowiemy na co warto zwrócić uwagę dokonując wyboru.
Na samym początku trzeba zdecydować czy wybierzemy komplet dwuczęściowy, czy skusimy się na jednoczęściowy. Po latach doświadczeń w sprzedaży i korzystaniu z odzieży przeciwdeszczowej tego typu możemy powiedzieć, że:
Komplet dwuczęściowy Komplet jednoczęściowy
Taki komplet jest według nas praktyczniejszy. Mamy osobno zapakowane kurtkę i spodnie. Dzięki temu można odpowiednio dopasować do właściciela rozmiar kompletu. Dwa mniejsze elementy to łatwiejsze zaaranżowanie i rozłożenie bagażu. Komplet dwuczęściowy szybko się zakłada i ściąga, a w trasie czasem jest to dość istotne. Możemy jeździć w samej kurtce w lekkim deszczu lub stosować kurtkę jako dodatkową izolację w chłodne dni. Jak zaliczymy szlifa i przedrzemy samą kurtkę lub same spodnie to dokupienie zniszczonego elementu będzie tańsze niż kupowanie całego kompletu. Zakładanie i ściąganie wymaga trochę więcej gimnastyki i wprawy ale zdecydowanie lepiej taki zestaw chroni przed deszczem. Nie ma możliwości, żeby deszcz się dostał na łączeniu kurtki i spodni. Więc jeżeli jeździsz dodatkowo trochę offroadowo motocyklem to się nie zastanawiaj tylko weź jednoczęściowy. Po wylądowaniu w kałuży będziesz na pewno wdzięczny. Taki komplet zabiera trochę więcej miejsca w bagażu motocyklowym. Więc pod siedziskiem lub w schowku może się nie zmieścić. Z doświadczenia wiemy, ze w jednoczęściowych trudniej jest dobrać odpowiedni rozmiar.


Co wybrać? Ceny i materiały.

O ile to, czy wybierzemy komplet jednoczęściowy czy dwuczęściowy nie ma większego wpływu na cenę odzieży, o tyle materiał, z którego odzież jest wykonana już będzie miał. Ceny wahają się od  kliku dziesięciu złotych za kurtkę lub spodnie do nawet kilku tysięcy złotych za komplet. Najtańsza odzież wykonana jest bardzo często z nylonu. Na przykład Oxford lub Seca proponuje zestawy z takiego materiału. Materiał ten jest wodoodporny i tani. Minusem będzie na pewno to, że nie posiada żadnych właściwości oddychających, więc w gorące letnie burzowe dni komfort użytkowania zdecydowanie spadnie. Naruszona struktura nylonu będzie przepuszczała wodę. Warto zwrócić uwagę na to jak podklejane i zabezpieczane są szwy w miejscu łączeń materiału. Najczęściej producenci by zachować wodoodporność podklejają je od wewnątrz. Klej z czasem straci swoje właściwości, a w miejscach ocierania o warstwę wierzchnią np. w kroku spodni, na siedzisku lub pod pachami kurtki zacznie materiał przepuszczać wodę.
Producenci w niektórych modelach wykorzystują materiał wodoodporny i oddychający w 100 procentach. Zapewni nam to komfort użytkowania w zmiennych warunkach. Przykładem tego typu odzieży może być Kurtka Revit Cyclone 2 H2O i spodnie Revit Acid H2O z materiału PVC-free lub odzież marki Racer. Warto zastanowić się nad zainwestowaniem w tego typu odzież. Po zakupie dostajemy oddychającą, lekką, wytrzymałą odzież przeciwdeszczową o wysokiej jakości wykonania. Dobra  inwestycja, która posłuży latami.
Oczywiście wśród odzieży tego typu góruje ta, wykonana z Goretexu. Oczywiście cena nie należy do najniższych ale oddychalność i ochrona przed deszczem jest na niezwykle wysokim poziomie. Przykładem może być komplet Rukka Aqua Air
 

Widoczność motocyklisty w deszczu spada.


Podnieś poziom bezpieczeństwa.

Jeżeli chcemy podnieść poziom bezpieczeństwa na motocyklu, to powinniśmy pomyśleć o odzieży z wstawkami odblaskowymi i o kolorze fluo. Tu trzeba pamiętać, że kolor fluo kolorowi fluo nie jest równy, podobnie z odblaskami. Istnieją materiały niecertyfikowane, które nie zawsze wystarczająco odbijają światło. Na rynku można również spotkać odblaski o bardzo dobrej widoczności - najbardziej popularny jest 3M SCOTCHLITE. Warto pamiętać, że kolor fluo powinien posiadać certyfikat europejski EN471, dzięki temu możemy być pewni, że odzież spełnia najwyższe standardy. Taka certyfikowana odzież w kolorze fluo wykorzystywana jest przez służby ratunkowe, policję oraz służby techniczne w całej Europie.

Decyzja należy do Ciebie...

Szeroki wybór odzieży, mnogość producentów na pewno nie ułatwiają decyzji. Pamiętajmy, że pozostaje jeszcze kwestia całej masy dodatkowych akcesoriów rękawic przeciwdeszczowych, nakładek na buty. Jeżeli wciąż nie wiesz, jaką odzież wybrać to skontaktuj się z doświadczonymi sprzedawcami sklepu Moto-Tour.

 

R.K.


 

 

 

X
P.U.H. DEFENDER S.C. | ul. Góra Libertowska 50 | 30-444 Libertów | woj. małopolskie | email: info@defender.net.pl | tel:666 303 505 | NIP: 6751395918
pixel