Opłaty podczas podróży po Europie - sprawdź przed wyjazdem!

2025-06-09
Opłaty podczas podróży po Europie - sprawdź przed wyjazdem!

Spis treści:

Planowanie podróży po kontynencie nie może pomijać jednego, często niedocenianego aspektu, jakim są opłaty drogowe w Europie. W zależności od kraju możesz spotkać się z różnymi formami opłat – od klasycznych bramek po nowoczesne systemy elektroniczne i obowiązkowe winiety. Koszty te nie ograniczają się wyłącznie do autostrad – płatne bywają również niektóre tunele, mosty oraz odcinki górskich tras, które kuszą malowniczymi widokami, ale i dodatkowymi rachunkami. Nieświadomość przepisów może skutkować wysokim mandatem, dlatego znajomość zasad obowiązujących w danym państwie powinna stać się obowiązkowym punktem na liście rzeczy do sprawdzenia przed ruszeniem w drogę. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek – koniecznie czytaj dalej.

Dla motocyklistów sytuacja prezentuje się nieco łagodniej, choć również wymaga czujności. Opłaty drogowe w Europie dla motocykli często są niższe niż te dla samochodów, jednak obowiązują w wielu tych samych lokalizacjach. W Austrii czy Szwajcarii konieczne jest posiadanie winiety – w formie klasycznej naklejki lub jej elektronicznego odpowiednika. Warto również pamiętać o państwach, w których opłaty są pobierane jednorazowo za konkretne odcinki, jak np. za przejazd mostem Millau we Francji czy tunelem Mont Blanc między Francją a Włochami.

Zostań z nami, by sprawdzić, gdzie, kiedy i jak najlepiej przygotować się na te wydatki.

  • W Europie funkcjonują winiety, bramki i dodatkowe opłaty drogowe w tunelach i na mostach.
  • Opłaty drogowe w Europie dla motocykli zazwyczaj są tańsze niż dla innych pojazdów.
  • Winietę należy kupić w Austrii, Słowenii, Szwajcarii i Węgrzech. Winieta motocyklowa w Szwajcarii i Austrii jest dostępna jako naklejka.
  • Korzystaj z oficjalnych stron rządowych do kupna winiet lub oficjalnych pośredników.
  • Do zaplanowania trasy używaj sprawdzonych informacji i aktualnych źródeł, m.in. tych z naszego artykułu.
  • Więcej podobnych blogów znajdziesz na naszej stronie Moto-Tour.

Jakie są rodzaje opłat drogowych w Europie?

W Europie obowiązują różne systemy opłat drogowych, które na ogół są rozliczane poprzez system winiet ważnych czasowo oraz bramki poboru opłat.

Dokładny podział wygląda w następujący sposób:

  • winiety fizyczne - mają formę naklejek, którą należy przykleić w miejscu łatwo dostępnym i trudnym do szybkiego demontażu;
  • e-winiety - pojazd o konkretnym numerze rejestracyjnym rejestrowany jest w krajowej bazie danych. Podczas jazdy przez odcinki dróg płatnych elektroniczny system w postaci kamer odczytuje numery rejestracyjne i sprawdza, czy właściciel uiścił opłatę. Warto też mieć przy sobie dokument otrzymywany wraz z zakupem takiej winiety;
  • bramki poboru opłat drogowych - dokonuje się na nich opłaty w momencie wjechania i/lub zjazdu z płatnego odcinka drogi. Przykładem może być fragment autostrady A4 między Krakowem a Katowicamil
  • dodatkowe opłaty drogowe obowiązujące za przejazd przez tunele, mosty i wjazd do miast.

Winiety i opłaty dla motocykli w Europie zazwyczaj są tańsze niż ich odpowiedniki dla cięższych pojazdów. Opłaty za przejazd tunelami w Europie są różne i zależne od lokalnego systemu.

Winiety i opłaty autostradowe – które kraje ich wymagają?

Opłaty drogowe w Europie dla motocykli są trochę inne niż dla innych pojazdów i motocykliści nie zawsze muszą je uiszczać tak jak kierowcy samochodów, ciężarówek i autokarów.

Winiety dla motocykli w Europie, niezależnie od formy, należy zakupić, wjeżdżając do następujących krajów:

  • Austria
  • Słowenia
  • Szwajcaria
  • Węgry

Winieta na motocykl nie jest potrzebna w Bułgarii, Czechach, Litwie, Łotwie, Mołdawii, Rumunii czy Słowacji. Natomiast jeśli ktoś podróżuje z Tobą, ale samochodem, tę osobę nadal obowiązuje uiszczanie opłat drogowych w krajach, w których prawo to przewiduje.

W innych krajach Europy (czy też kontynentu europejskiego jeśli wziąć w tę grupę również Anglię) obowiązują bramki. Są to:

  • Chorwacja
  • Francja
  • Grecja
  • Hiszpania
  • Irlandia
  • Norwegia
  • Polska
  • Portugalia
  • Wielka Brytania
  • Włochy

Nie wypisałem wszystkich krajów kontynentu europejskiego, więc w celu dokładnego sprawdzenia zachęcam do sprawdzenia źródeł podanych na samym końcu materiału.

Gdzie kupić winiety dla motocykla?

W przypadku chęci zakupu fizycznej winiety na przejazd płatnymi odcinkami w danym kraju musisz znaleźć odpowiedni punkt w pobliżu granicy z krajem, do którego wjeżdżasz. Winietę w formie naklejki na przejazd autostradą kupisz np. na stacji benzynowej, w kioskach, automatach biletowych, a czasem możesz ją zakupić na przejściu granicznym.

Nadal najlepszą opcją pozostaje e-winieta kupowana w Internecie. Wówczas system elektroniczny przypisuje e-winietę do rejestracji pojazdu i nie jest konieczna żadna naklejka. W ten sposób dokładnie obliczysz koszty podróży motocyklem po Europie, nie musząc się ruszać z domu. No, przynajmniej część lub większość kosztów.

Kraje z systemem bramek – ile kosztuje przejazd?

Koszt przejazdu drogami płatnymi używającymi bramek jest różny w zależności od kraju, odcinka drogi, a także kursu waluty. Do tego pozostaje jeszcze sposób klasyfikacji pojazdu przez zarządcę drogi - opłaty za autostrady w Europie dla motocykli mogą być niższe lub wyższe zależnie od tego czy jednoślad jest postrzegany jako samochód, czy właśnie jednoślad.

Uznając, że najłatwiej będzie podać średni koszt przejechania 100 km dla całej Europy, dla motocykli wychodzi jakieś 5,45 €/100 km. Dla porównania - dla samochodów jest to 7,55 €/100 km. Średnia została obliczona na podstawie kwot pobieranych na bramkach w krajach wypisanych powyżej.

Czy motocykle też muszą płacić za drogi?

Zdecydowanie tak! Na szczęście koszty podróży motocyklem po Europie są nieco tańsze, ponieważ nie wszystkie kraje pobierają opłaty od motocyklistów. Ponadto w niektórych państwach motocykliści płacą mniej, co zostało wspomniane nagłówek wyżej.

W skrócie: obowiązek opłat dla motocykli różni się w zależności od kraju:

  • Winiety obowiązkowe: Austria, Słowenia, Szwajcaria, Węgry,
  • System bramek: Chorwacja, Francja, Grecja, Hiszpania, Włochy,
  • Brak opłat: Belgia, Bułgaria, Czechy, Holandia, Niemcy, Rumunia, Słowacja, Szwecja,
  • Częściowe opłaty lokalne: Norwegia, Wielka Brytania

Gdzie i jak kupić winiety przed podróżą?

Najlepiej w Internecie - e-winieta jest najlepszą opcją, ponieważ jest przypisana do rejestracji i nie jest niekonieczne naklejanie czegokolwiek na motocykl. W tym celu warto wykorzystywać oficjalne portale, choć rzadko kiedy występuje na nich możliwość wybrania języka polskiego. Inną opcją zakupu e-winiety jest skorzystanie z portali pośredników.

KrajOficjalny sposób na zakup e-winietyOd kiedy e-winieta działaDodatkowe informacje
Austria Oficjalny portal ASFINAG (dostępny po polsku)
Aplikacja mobilna „Unterwegs” obsługiwana przez ASFINAG
Winieta 1-dniowa oraz 10-dniowa: natychmiast lub od wybranego dnia
Winieta 2-miesięczna i roczna: po 18 dniach
Na niektórych drogach ekspresowych należy uiścić opłatę odcinkową niezależnie od posiadanej winiety. Mapa płatnych odcinków dostępna na stronie ASFINAG.
Słowenia Oficjalny portal DARS (słabe, ale działające tłumaczenie na j. polski) Datę początkową można ustawić z wyprzedzeniem do 30 dni od daty zakupu
Możliwa natychmiastowa aktywacja
Możliwość sprawdzenia czy e-winieta jest ważna
Szwajcaria Oficjalny portal Via Portal (brak j. polskiego) Natychmiast od momentu zakupu (dostępna tylko winieta roczna) Możliwość sprawdzenia czy e-winieta jest ważna
Węgry Oficjalna węgierska usługa E-matrica NTPS PLC (brak j. polskiego) Natychmiast od momentu zakupu lub od konkretnego dnia – ustalane w momencie zakupu Możliwość sprawdzenia czy e-winieta jest ważna

Winieta motocyklowa w Szwajcarii i Austrii może przybrać też formę fizycznej naklejki kupowanej na przygranicznych stacjach benzynowych, urzędach pocztowych czy celnych na granicy czy punktach obsługi podróżnych. Fizyczną winietę należy przykleić w widocznym, łatwo dostępnym i trudnym do prostego zdemontowania miejscu - np. rama, rura amortyzatora, zbiornik paliwa.

W przypadku zakupu e-winiety jednym z naszych pośredników jest portal Winiety Autopay. Na ich stronie znajdziesz też mapy, dzięki którym możesz dokładnie zaplanować koszty przejazdu motocyklem przez Europę.

Najważniejsze - sprawdź numer rejestracyjny nim zakupisz winietę! Z doświadczenia wiem, że odkręcanie źle wpisanego numeru jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Do tego dochodzi dziwna niechęć Działów Obsługi Klienta do rozmów w innych językach niż ich własne. Mój przyjaciel kilka lat temu dostał mandat za brak opłaty z Węgier i musiałem mojego węgierskiego kolegę prosić o pomoc, ponieważ połączenia i maile z Polski były ignorowane. Okazało się, że obsługa stacji paliw źle wpisała numer rejestracyjny do systemu i nic się z tym nie da zrobić.

Jak zaplanować trasę z uwzględnieniem opłat drogowych?

Podstawą jest dokładny research. Na początku warto się zastanowić czy w miarę możliwości nie lepiej korzystać z dróg krajowych zamiast płatnych autostrad. Takie podejście może odpłacić się z nawiązką w postaci pięknych widoków, możliwością skosztowania regionalnych potraw czy większej ilości miejsc umożliwiających odpoczynek. Oczywiście może nie być to w pełni możliwe i przejazd płatnymi drogami będzie Cię czekać bez względu na wszystko. Na szczęście koszty przejazdu motocyklem przez Europę są niższe niż samochodem, więc będzie to boleć odrobinę mniej.

Poznaj też znaki drogowe w danym kraju, aby odczytywać nietypowe znaki charakterystyczne tylko dla danego kraju oraz zjazdy na autostrady czy drogi widokowe. Nie ucz się na bieżąco jak ja, ponieważ to nigdy nie jest dobry pomysł. Bez tej wiedzy możesz wjechać na płatny odcinek autostrady i zapłacisz wysoką grzywnę.

Kontynuując temat opłat drogowych, zorientuj się gdzie i jak należy uiścić opłatę - czy obowiązuje system winiet, czy też bramki pobierające opłaty. Może istnieją jakieś dodatkowe opłaty drogowe obowiązujące na danych odcinkach Twojej trasy - mosty, tunele, płatne wjazdy na trasy turystyczne, koncesjonowane drogi ekspresowe.

A na koniec - zorientuj się gdzie musisz płacić gotówką i jaką walutą, gdzie musisz zapłacić kartą, a gdzie musisz mieć użyć innego systemu.

Aplikacje i mapy z informacjami o opłatach

Planowanie trasy jest koniecznością w przypadku wyjazdu zagranicznego. Jaką aplikację wybrać, aby uwzględniała też podatek od motocykli w Europie?

  • Google Maps - kto nie zna map Google, niech pierwszy rzuci kamień. Najbardziej podstawowa opcja umożliwiająca analizę trasy i omijanie opłat, promów oraz autostrad. Nie jest idealna i nie uwzględnia opłat drogowych w Europie dla motocykli. Uważam, że warto posiłkować się innymi mapami, ale Google Maps są bardzo w porządku;
  • Calimoto / Kurviger - płatne wersje tych aplikacji na telefon pozwolą Ci łatwo określić miejsca, w których musisz uiścić opłaty drogowe w Europie dla motocykli, stworzyć trasę omijającą te opłaty i umożliwią Ci na import i eksport map w formacie GPX jeśli nawigacja motocyklowa w formie urządzenia jest dla Ciebie lepsza. Możesz też pobrać mapy na telefon i korzystać z nich w trybie offline;
  • Portal Tolls.eu - to nie aplikacja, a strona internetowa zawierająca wszystkie aktualne informacje na temat wysokości opłat drogowych, sposobach ich pobierania oraz wszelkich wyjątkach jeśli takie występują. Bardzo przydatne są też mapy znajdujące się na tej stronie. To było też jedno z moich głównych źródeł gdy pisałem ten artykuł;
  • Rządowe strony i aplikacje - to tam otrzymasz najbardziej aktualne informacje na temat opłat drogowych w danym kraju. Części sprawdzisz tam też ważność winiety jeśli ją masz! Musisz tylko znać te strony, co jest najtrudniejsze w tym wszystkim, a do tego jeśli nie znasz angielskiego lub niemieckiego, to może Ci być trudno z nich skorzystać. Niemniej zalecam korzystanie z nich nawet z pomocą tłumacza Google, ponieważ w Internecie jest ogromna ilość informacji nieaktualnych i nieprawdziwych.

Jakie są kary za brak winiety lub opłaty?

Brak ważnej winiety lub nieuiszczenie opłaty drogowej może skutkować mandatem:

  • Austria: kara w wysokości 120 EUR w przypadku przyłapania na jeździe bez winiety. Nieuiszczenie tej opłaty na miejscu grozi karą 300-3000 EUR;
  • Słowenia: kara w wysokości 300 EUR. W przypadku przeniesienia rejestracji zarejestrowanego w systemie samochodu na inny pojazd grozi kara 500 EUR;
  • Szwajcaria: kara w wysokości 200 CHF i zmuszenie do zakupu winiety;
  • Węgry: w przypadku braku winiety kara opłacona w terminie do 60 dni wynosi 26 640 forintów. Po przekroczeniu tego terminu wzrasta do 91 780 forintów. W przypadku kupionej winiety złej klasy wynosi odpowiednio 14 900 i 47 180 forintów;
  • W przypadku krajów używających innego systemu niż winiety kary wahają się od 90 EUR do nawet 600 EUR.

Praktyczne porady dla motocyklistów podróżujących po Europie

W dalekie podróże po Europie najlepiej nie jechać samotnie. Dotyczy to również naszego kraju, ale to szczegół. Grupa motocyklistów ma dużo mniejsze szanse na przyciągnięcie niepożądanej uwagi niż pojedynczy kierowca jednośladu. W takiej podróży bardzo się przydadzą interkomy motocyklowe umożliwiające rozmowę w grupie oraz słuchanie muzyki i komunikatów nawigacji. Do tego warto zainwestować w pakiet roamingu na czas podróży.

Zawsze miej naładowany telefon. Zabierz ze sobą duży powerbank lub ładuj telefon podczas jazdy jednośladem, wykorzystując ładowarki motocyklowe. W dzisiejszych czasach bez telefonu i Internetu to jak bez ręki, więc po prostu musisz mieć jakiś sposób, aby skorzystać ze smartfona w krytycznej sytuacji.

Naucz się lokalnych zwrotów dotyczących winiet lub zainstaluj w smartfonie translator. W razie kontroli lub podczas zakupu mogą się one przydać. Do tego zawsze kontroluj wpisywaną do systemu rejestrację w momencie kupowania winiety, aby pracownik nie popełnił błędu!

I pamiętaj też o odpowiednim ubezpieczeniu zdrowotnym, które może uchronić Cię przed ogromnymi kosztami.

Najważniejsze - podróżuj bezpiecznie

Podróże po Europie są ekscytujące i znajdują się na liście większości motocyklistów. Sam znam osoby, które zwiedziły cały kontynent Europejski jednośladem i jedna z tych osób wkręciła mnie w to hobby wiele lat temu właśnie przez swoje opowieści o tych wyprawach. Ponieważ moi przyjaciele teraz wybierają się na jednośladach do Rumunii, postanowiłem trochę prześledzić temat i dowiedzieć się, jakie dokładnie są opłaty drogowe w Europie dla motocykli. Mam nadzieję, że ten artykuł Ci pomógł, choć jest straszliwie rozwleczony i z powodu olbrzymiej ilości informacji nieaktualnych prawie wyrzuciłem komputer przez okno, pisząc go. Do zobaczenia!

Polecane

Apteczka motocyklowa Touratech DIN 13167 Promocja

Apteczka motocyklowa Touratech DIN 13167

61,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 63,00 zł/1szt.-3% Cena regularna: 66,00 zł brutto/1szt.-8%
Zestaw naprawczy Kappa do pompowania przebitych opon bezdętkowych [sprzężone powietrze w zestawie] Promocja

Zestaw naprawczy Kappa do pompowania przebitych opon bezdętkowych [sprzężone powietrze w zestawie]

161,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 166,00 zł/1szt.-3% Cena regularna: 189,00 zł brutto/1szt.-15%
Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 9820 opinii
pixel