Ładuję dane.
Może to potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, prosimy o cierpliwość
Moto Konfigurator Wybierz swój motocykl

Jak dbać o skórzaną odzież motocyklisty?

2024-07-05
Jak dbać o skórzaną odzież motocyklisty?

Zakup skórzanej odzieży to inwestycja w bezpieczeństwo i styl podczas każdej jazdy motocyklem. Skóra, choć trwała i odporna, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować swoje właściwości i atrakcyjny wygląd przez lata. Właściwa pielęgnacja, w tym impregnacja skóry nie tylko przedłuży żywotność takiej odzieży, ale również zapewni komfort i optymalne warunki podczas jazdy.

Impregnacja skóry — dlaczego jest tak ważna?

Kluczowym elementem dbałości o skórzaną odzież motocyklową jest impregnacja skóry. Ten proces zabezpiecza materiał przed wodą, brudem i innymi zanieczyszczeniami, które mogą uszkodzić jego strukturę. Regularne stosowanie impregnatów:

 • Zwiększa odporność skóry na wilgoć i zapobiega jej pękaniu.
 • Utrzymuje elastyczność skóry, zapewniając komfort noszenia.
 • Chroni kolor i teksturę skóry, zapobiegając blaknięciu.
 • Wspomaga czyszczenie i konserwację skórzanych elementów.

Dzięki impregnacji łatwiej jest później stosować specjalistyczne środki do pielęgnacji spodni skórzanych lub kurtek. Zwiększa się również skuteczność ich działania.

Jak i czym czyścić skórę motocyklową?

Czysta skóra jest nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również bardziej odporna na zniszczenia i zużycie. Aby skórzana odzież motocyklowa nie sprawiała problemów podczas pielęgnacji, istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać:

 1. Wybór odpowiednich środków czyszczących: Zaleca się używanie specjalnych środków do czyszczenia skóry, które są łagodne i nie zawierają substancji, które mogłyby uszkodzić jej strukturę. Te produkty delikatnie usuwają brud i tłuszcz bez wysuszania skóry. Czyszczenie odzieży motocyklowej przy pomocy takich środków jest bezpieczne.
 2. Stosowanie miękkiej ściereczki: Do aplikacji środków czyszczących i wycierania brudu najlepiej użyć miękkiej, bezpyłowej ściereczki lub gąbki. Pozwala to uniknąć porysowania delikatnej powierzchni skóry. Pranie odzieży motocyklowej tekstylnej również warto poprzedzić jej wstępnym oczyszczeniem z błota.
 3. Regularne czyszczenie: Skórzana odzież motocyklowa, na przykład wykonana ze skóry kurtka motocyklowa, powinna być czyszczona regularnie, najlepiej po każdej intensywnej jeździe lub gdy jest widocznie zabrudzona. Impregnacja skóry nie wystarczy! Regularne czyszczenie zapobiega trwałemu wnikaniu brudu w strukturę skóry, co może być trudniejsze do usunięcia w późniejszym czasie.
 4. Ostrożność przy trudnych plamach: W przypadku trudnych plam, takich jak olej czy smar, warto zastosować środek przeznaczony do tego typu zabrudzeń. Należy jednak testować takie produkty na mało widocznych fragmentach odzieży, aby upewnić się, że nie spowodują one uszkodzenia lub trwałego zabarwienia skóry. W takich sytuacjach czyszczenie kombinezonu motocyklowego warto zlecić specjaliście.
 5. Suszenie skóry: Po umyciu skóry ważne jest, aby pozwolić jej naturalnie wyschnąć, unikając bezpośredniego źródła ciepła, takiego jak suszarki czy bezpośrednie światło słoneczne. Odzież skórzana wystawiona na działanie sztucznego źródła ciepła może stać się krucha i zacząć pękać.

Jak konserwować skórzane kurtki i spodnie?

Konserwacja skórzanej odzieży motocyklowej jest niezbędna, aby zapewnić jej długowieczność oraz utrzymanie estetycznego wyglądu. Oto kilka kluczowych kroków, które pomogą w prawidłowej pielęgnacji skórzanych kurtek i spodni. Jak czyścić kurtkę skórzaną lub spodnie, by ich nie zniszczyć:

 1. Stosowanie odżywek do skóry: Regularne używanie odżywek do skóry jest kluczowe, aby zachować jej miękkość i elastyczność. Kosmetyki do pielęgnacji kurtek motocyklowych pomagają uzupełnić naturalne oleje znajdujące się w skórze, które mogą być stopniowo usuwane przez czynniki atmosferyczne lub samo użytkowanie. Zaleca się stosowanie odżywki co kilka miesięcy, w zależności od częstości użytkowania odzieży.
 2. Aplikacja kremów konserwujących: Kremy i balsamy zawierają woski i oleje, które tworzą na powierzchni skóry ochronną warstwę. Ta warstwa sprawia, że odzież motocyklowa skórzana jest lepiej chroniona przed wodą, solą drogową i innymi szkodliwymi substancjami. Warto zwrócić uwagę, aby produkt był odpowiedni do typu skóry, jaką posiadamy w naszych motocyklowych ubraniach.
 3. Polerowanie: Regularne polerowanie nie tylko poprawia wygląd skórzanych ubrań, ale także pomaga chronić je przed uszkodzeniami. Jak dbać o skórzaną odzież motocyklową? Użycie miękkiej szmatki do polerowania może pomóc przywrócić naturalny połysk skóry, szczególnie po nałożeniu kremów konserwujących.
 4. Uważne przechowywanie: Skórzane kurtki i spodnie motocyklowe powinny być przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego działania światła słonecznego, które może powodować wyblaknięcie i pękanie skóry. Używanie odpowiednio szerokich wieszaków pomoże zachować kształt odzieży i zapobiec deformacjom.
 5. Czyszczenie przed przechowywaniem: Zawsze należy czyścić skórzane ubrania przed ich długotrwałym przechowywaniem. Pranie odzieży motocyklowej tekstylnej również jest koniecznością. Pozwoli to uniknąć trwałego osadzenia się brudu i innych substancji, które mogłyby z czasem zaszkodzić skórze.

Pamiętając o tych krokach, można skutecznie przedłużyć żywotność skórzanych kurtek i spodni, jednocześnie utrzymując ich estetyczny wygląd i właściwości ochronne. Regularna konserwacja jest równie ważna, co właściwe czyszczenie i przechowywanie, by skórzana odzież motocyklowa służyła przez wiele lat.

Kobieta ubrana w skórzaną odzież motocyklową

Jak przechowywać ubrania motocyklowe?

Odpowiednio przechowywana skórzana odzież motocyklowa może zachować atrakcyjny wygląd przez długie lata. Poniżej kilka wskazówek:

 • Przechowywać odzież w suchym, przewiewnym miejscu, unikając bezpośredniego działania promieni słonecznych, które mogą uszkodzić skórę.
 • Używać wieszaków zapewniających odpowiednie wsparcie dla odzieży, aby unikać zniekształceń. Nawet jeśli są to lekkie kamizelki motocyklowe skórzane, wciąż warto przechowywać je na wieszaku.
 • Unikać przechowywania skóry w plastikowych pokrowcach, które mogą sprzyjać powstawaniu pleśni i zagrzybienia.
 • Rozważyć użycie środków przeciwpleśniowych w miejscu przechowywania, zwłaszcza w wilgotnych warunkach.

Prawidłowa pielęgnacja skórzanej odzieży motocyklowej to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i bezpieczeństwa. Regularne czyszczenie, odpowiednia impregnacja skóry oraz właściwe przechowywanie zapewnią, że Twoja odzież będzie służyć przez wiele sezonów.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2024
X
P.U.H. DEFENDER S.C. | ul. Góra Libertowska 50 | 30-444 Libertów | woj. małopolskie | email: info@defender.net.pl | tel:666 303 505 | NIP: 6751395918
pixel