Ładuję dane.
Może to potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, prosimy o cierpliwość
Moto Konfigurator Wybierz swój motocykl

Jakie rękawice motocyklowe i jak je dobrać?

2024-06-04
Jakie rękawice motocyklowe i jak je dobrać?

To jest kolejny poradnik o tym, w jaki sposób wybrać jedną z części garderoby motocyklowej tak, aby nie wystawiać ich po dwóch użyciach na portale aukcyjne z podpisem "stan idealny, okazały się za duże / za małe". Mamy już wpisy o tym, w jak dobrać rozmiar kasku motocyklowego, a także nasz przewodnik po butach motocyklowych, dzięki któremu zdecydujesz, jakie będą odpowiednie dla Ciebie i Twojego stylu jazdy. Teraz pora skupić się na tym, jak dobrać rękawice motocyklowe, ponieważ okazuje się, że właściwy wybór wcale nie jest taki prosty. Są różne style i długości, a ponadto każda marka ma inny model dłoni, przez co szyje w trochę inny sposób. Może objawić się to tym, że palce takiej rękawicy będą albo za długie, albo będzie Cię coś uwierać.

Jak dobrze wiesz, głównym zadaniem rękawic motocyklowych jest ochrona Twoich dłoni gdy się przewrócisz na motocyklu. To się zdarza nawet najlepszym. Ale tak samo ważną funkcją jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi i wszystkim, co może uderzyć w Twoje dłonie w trakcie jazdy. W swoich pierwszych latach motocyklizmu raz zdarzyło mi się nie ubrać rękawic i jakiś owad uderzył w moją nieosłoniętą dłoń. To bolało. Już nie chcę mówić o swojej glebie na skuterze, przez którą zdarłem rękę. Byłem wtedy jeszcze młody i głupi, a teraz jestem starszy i trochę mądrzejszy. :) Zatem pamiętaj, zawsze noś odpowiednie rękawice motocyklowe!

Obecnie do wyboru mamy rękawice motocyklowe na lato, na zimę i całoroczne, długie i krótkie, wodoodporne i przewiewne, sportowe, turystyczne, adventure... Tych podziałów jest wiele i w praktyce jeden model należy przynajmniej do kilku kategorii. Dobieranie rękawic powinno się odbywać zgodnie z Twoim stylem jazdy oraz z myślą o porze roku, w jakiej będą używane. Gwarantuje to optymalny komfort jazdy motocyklowej bez ciągłego myślenia o tym, że Ci marzną dłonie lub się przegrzewają.

Moją subiektywną opinią jest to, że nie da się mieć jednej pary do wszystkiego. W Polsce mamy taki przekrój temperatur, że sam czasem ubieram rano swoje turystyczne rękawice motocyklowe tekstylne REV'IT! Liberty H2O z funkcją podgrzewania, a po południu zmieniam je na model przejściowy z Gore-Texem Rukka Virium 2.0, ponieważ jest tak ciepło. Obecnie mam jeszcze poprzednika rękawic na lato Knox Orsa Mk3, które miały końcówkę Mk2, a w pewnym momencie planuję jeszcze zakup rękawic sportowych jeśli zdecyduję się na zakup kombinezonu, ponieważ jazda na torze mi się spodobała.

Wniosek z tego jest prosty - uniwersalne rękawice motocyklowe nie istnieją. Musisz wziąć pod uwagę swój styl jazdy i warunki atmosferyczne.

Jakie rękawice motocyklowe? Czarne rękawice motocyklowe Shima X-Breeze-2 na tle kurtki Shima

Jak dobrać rozmiar rękawic motocyklowych?

Zacznijmy od podstaw. Odpowiedni rozmiar rękawic motocyklowych jest gwarancją Twojego komfortu i bezpieczeństwa. Za ciasne będą Ci się wrzynać w dłoń, powodując dyskomfort, a nawet ból. W przypadku za dużych rękawic ochraniacze będą znajdować się w nieodpowiednim miejscu, źle będzie Ci się operować manetką gazu czy kierunkowskazami, a w najgorszym wypadku zsunąć się w trakcie wypadku. Niedawno widziałem, jak rękawica spadła motocykliście z dłoni w trakcie jazdy i musiał zatrzymywać samochody, aby ją podnieść.

Jak mierzyć dłoń?

To zaskakująco proste! Potrzebny Ci do tego będzie metr krawiecki. Aby poprawnie zmierzyć dłoń pod rękawice motocyklowe, musisz wziąć wymiar jej obwodu w swojej dominującej ręce na wysokości kostek bez kciuka. Dłoń, którą się posługujesz na co dzień, zazwyczaj jest minimalnie bardziej rozbudowana. Mierz ciasno, ale nie zbyt ciasno. Wartość wyrażoną w centymetrach zapisz gdzieś na kartce. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie wybór odpowiednich rękawic motocyklowych, z których będziesz czuć zadowolenie.

Samo miejsce pomiaru najlepiej zilustruje poniższa grafika. Niemniej pamiętaj, że żadne pomiary nie zastąpią włożenia rękawicy motocyklowej na dłoń i stwierdzenia, jak się w nich czujesz.

Instrukcja mówiąca jak dobrać rozmiar rękawic motocyklowych

Jak wybrać rękawice motocyklowe?

Teraz musisz udać się do sklepu, aby zmierzyć różne modele i znaleźć markę, która będzie Ci odpowiadać profilem dłoni. Ewentualnie możesz zamówić kilka par rękawic na motocykl do siebie i skorzystać z wygodnych zwrotów, takich jak u nas. Mnie najbardziej odpowiada oferta producenta rękawic motocyklowych Five, ale Ty musisz znaleźć markę dla siebie i nie sugerować się innymi. Oczywiście to, że jeden model danego producenta będzie pasować wcale nie znaczy, że każda para będzie leżeć tak samo, ale jest to dobry punkt wyjścia.

Mam nadzieję, że na tym etapie nie namieszałem Ci za bardzo w głowie, bo teraz o jeszcze jednej rzeczy należy pamiętać. Rękawice na motor muszą być dopasowane do dłoni, ale nie mogą powodować ucisku. Szczególnie w przypadku rękawic skórzanych, ponieważ one z czasem się rozciągają, dopasowując się do dłoni. Nie znaczy to, że od razu masz brać za ciasne, bo się rozbiją. Po prostu weź to pod uwagę, dobierając rozmiar. Zwróć jeszcze uwagę za ucisk w okolicach szwów, gdyż tam się nic nie rozciągnie.

I jeszcze jedno! Jeśli masz zamiar kupić rękawice zimowe, powinny być one odrobinę luźniejsze. Wynika to z konieczności zapewnienia pewnej przestrzeni dla powietrza w warstwach ocieplenia, aby się nagrzało i trzymało temperaturę.

Jakie rodzaje rękawic motocyklowych mamy na rynku?

Rękawice motocyklowe sportowe - najwyższe bezpieczeństwo

Jak sam nagłówek wskazuje, sportowe rękawice motocyklowe charakteryzują się najwyższym poziomem bezpieczeństwa, nierzadko osiągając level 2 zgodnie z certyfikacją EN 13594. Są to rękawice długie, o rozbudowanych protektorach, często ze zszytym palcem małym z serdecznym w celu ochrony przed urazami w trakcie szlifu oraz o rozbudowanej wentylacji. Mają tylko jedno na celu - bezpieczeństwo motocyklisty przy dużych prędkościach. Twarde ochraniacze kostek, czasem wykonane nawet z tytanu oraz idealne czucie manetki pod dłonią są dla rękawic sportowych wizytówką. Na próżno jednak szukać np. wodoodporności.

Jak dobrać rękawice motocyklowe sportowe? Spidi STR-6 biało-czarno-niebieskie

Rękawice motocyklowe turystyczne - na długie trasy i nie tylko

Wbrew wszystkiemu z turystycznych rękawic motocyklowych możesz korzystać nie tylko w podróży, bo są całkiem dobrą opcją dla każdego, kto jeździ podczas wczesnej wiosny i późnej jesieni jak ja. Zapewniają duży komfort oraz świetną ochronę przed warunkami atmosferycznymi dzięki wykorzystaniu membran. Protektory rękawic turystycznych nie są tak rozbudowane jak w modelach sportowych, ale wynika to z faktu, że producenci zakładają, iż nie będziesz się poruszać z dużymi prędkościami (więcej niż 150km/h) po drogach publicznych. Do produkcji tych rękawic na motor, poza skórą bydlęcą lub kozią, często wykorzystuje się materiały tekstylne, co nie każdemu może się podobać.

Wybór właściwego rozmiaru jest tutaj trochę trudniejszy, ponieważ przydaje się pozostawienie odrobiny miejsca na dodatkowe wkładki do rękawic, które są niezwykle przydatne. Nie należy jednak przesadzać z ilością miejsca.

Jak dobrać rękawice motocyklowe turystyczne? Rebelhorn Range czarne

Rękawice motocyklowe na lato - do miasta i na krótkie letnie przejażdżki

W przypadku poruszania się między punktami A i B, do jazdy miejskiej lub po prostu gdy potrzebujemy dużej dozy komfortu i przewiewności, krótkie rękawice motocyklowe będą jak znalazł. Nie są szczególnie wytrzymałe, porównując je do modeli turystycznych, a zwłaszcza sportowych, ale dzięki temu, że nie mają długiego mankietu, ich przechowywanie w trakcie załatwiania swoich spraw jest niezwykle proste. Dodatkową zaletą jest cena - te rękawiczki na motocykl są po prostu tańsze.

Wśród tych rękawic znajdziesz także retro rękawice motocyklowe do jazdy na cruiserze.

Jak dobrać rękawice motocyklowe na lato? Dainese X-Ride 2

Motocyklowe rękawice enduro - w terenie też są potrzebne

Podczas jazdy w terenie dłonie nie mogą pozostać nieosłonięte. Rękawice motocyklowe offroad zostały specjalnie przeznaczone do tego typu aktywności. Jeździ się w nich z relatywnie niewielkimi prędkościami i mają wytrzymać upadki na miękkie nawierzchnie, stąd jazda po drogach utwardzonych w nich to proszenie się o kłopoty.

Jakie rękawice motocyklowe cross? Klim XC Pro czerwono-czarne

Jakie marki rękawic motocyklowych są warte uwagi?

Są producenci lepsi i gorsi, ale nie ma czegoś takiego jak najlepsze rękawice motocyklowe. Konieczne jest odpowiednie dopasowanie, inaczej bezpieczeństwo rękawic reklamowane przez daną markę nic Ci nie da. Są jednak takie, które są wytrzymałe, bezpieczne i wyposażone w przydatne w trakcie jazdy cechy. Znajdziesz je wśród rękawic takich marek jak REV'IT!, Rukka, Dainese, Held i Alpinestars, a z polskich marek warto zainteresować się rękawicami Shima i Rebelhorn.

Pamiętaj, aby wybierać tylko i wyłącznie rękawice motocyklowe renomowanych producentów i unikać wszelkiego rodzaju podróbek oraz wersji chińskich. Mogą one nie zapewniać należytej ochrony w trakcie upadku, co może skończyć się katastrofą i olbrzymim bólem.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024
X
P.U.H. DEFENDER S.C. | ul. Góra Libertowska 50 | 30-444 Libertów | woj. małopolskie | email: info@defender.net.pl | tel:666 303 505 | NIP: 6751395918
pixel